Yeni Virüs PowerOffHijack Android Cihazlar Tehlikede

PowerOffHijack-virus

PowerOffHijack Android cihazları hedef alan yepyeni bir virüs.  Süratli bir şekilde android sistemini kontrol altına alıyor. Bu virüsün saldırı yaptığı telefon sahibi  telefonunu kapattığını sanıyor fakat telefon gerçekte kapanmıyor. Sisteme saldıran ve kontrol altına alan virüs cihazı kullanıcının haberi dahi olmadan kullanmaya devam ediyor. Ama tüm bilgileri ele geçirmek.  Şu an için çok ciddi bir tehlike olmaya devam eden virüs dünya çapında süratli bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

ANDROİD UYGULAMALAR ÜZERİNDEN BULAŞIYOR

Antivirüs Yazılımı AVG PowerOffHijack isimli virüsün birden fazla android uygulamasını geçiş baz alarak bulaştığını rapor ediyor.  Yeterince güvenliği sağlanmamış, bir yada birkaç açığı bulunan Andoid uygulamalar üzerinden şu ana kadar 10 bini aşkın sisteme bulaştığı belirtilen PowerOffHijack virüsünün çalışma sistemi ise tamamen şaşırtıcı cinsten.  Kullanıcı cihazını kapatmak istiyor, isteğini gerçekleştirip cihazı kapatıyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Fakat işler göründüğü gibi değil. Virüsün kontrolünde olan ve kapandığı sanılan cihaz aslında  kapanmıyor.  Yani virüsün yazılım sistemi cihazın kapanmasını engelliyor ve kullanıcıdan habersiz işlem yapmaya devam ediyor. Bu yepyeni ve çok ilginç virüsü ortaya çıkaran ise dünya çapında ünlü Mobil güvenlik uzmanı Joshua Drake. Milyonlarca cihazı tehdit eden bu virüs telefon yada cihazın markasına bakmaksızın yüksek risk oluşturmaya devam ediyor.

Joshua Drake  yaptığı değerlendirmelerde söz konusu bu durumun Android işletim sisteminde ortaya çıkan çok önemli ve kritik bir güvenlik açığı olduğunu belirtti.  Bu açığa sebep olansa kullanıcıların bilinçsizce yapmış oldukları hatalar. Dolayısıyla dünya çapındaki tüm android kullanıcıları bu tehlikenin açık hedefi konumunda.  Farkında olmadan indirdiğiniz bir resim, bir dosya yada müzik sizin haberiniz dahi olmadan virüsün sisteminize sızmasına sebep olabilir. Siz yine hiç farkında olmadan bu virüs vesilesiyle bütün kişisel bilgilerinize ulaşılıp çalınabilir.  Dahası olası bu risk tüm android kullanıcılarını kapsıyor ve sizde her an bu tehlikeye maruz kalabilirsiniz.

Peki PowerOffHijack  isimli bu tehlikeli virüs başka neler yapabiliyor;

  • Cihazın kapatılmasına ilginç bir şekilde engel oluyor.
  • Cihaz Kamerasına ulaşıp kontrol altına alabiliyor.
  • Cihazın hafızasına ulaşabilip sistemdeki tüm fotoğraf ve belgeleri ele geçirebiliyor.
  • Cihazınızı tamamen kontrol altına alıp ortak yada kişisel tüm verilerinizi ele geçirebiliyor.

GÜVENLİĞİNİZE DİKKAT EDİN

Dolayısıyla bu virüsün bulaşmış olduğu cihazını vesilesiyle tüm güvenliğiniz risk altına girmiş demektir. Android sisteminizde sürekli lisanslı güncel antivirüs yazılımları bulundurmakla birlikte bilmediğiniz, güvenmediğiniz uygulamaları yüklemek, tanımadığınız adreslerden gelen linklere tıklamamak, dosya yada belgeyi indirmemek şimdilik alabileceğiniz tedbirler arasında sayılabilir.

guvenlik-onlemleri

turuncucizgi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*