WhatsApp Üzerinden Dolandırıcılığa Dikkat !..

whatsappTeknolojinin zirve yapmasıyla birlikte illegalitede onunla orantılı olarak ivme kazandı. Özellikle günümüzde teknolojiyi kullanarak yapılan dolandırıcılıklarda zirveye çıktı denebilir. Dolandırıcılık için kullanılan bir başka teknolojik uygulamada Dünyanın en çok tercih edilen ve aynı zamanda popüler olan ücretsiz mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp. İnternet üzerinde kurulup gizli yada popüler bir şekilde yayına giren yeni ve farklı platformlarla yüzlerce farklı telefon numarası ücretiz bir şekilde alınabiliyor. Dahası bu telefon numaraları üzerinden sahte WhatsApp hesabı almakta çok kolay. Ardından tüm WhatsApp kullanıcılarına ücretsiz mesaj gönderebilmek mümkün olabiliyor.  Sahte telefon numarası ile alınan sahte WhatsApp hesabının profil ismi istendiği gibi değiştirilebiliyor. Yani sahtekarlık ve dolandırıcılık işlemlerini gerçekleştiren gerçek kullanıcıya ulaşmak çok zor. Alınan sahte WhatsApp hesapları pazarlamadan reklama kadar değişik ve farklı birçok alanda rahatça kullanılabiliyor.

Peki bu işlemler nasıl yapılıp sahte WhatsApp  hesabı nasıl alınıyor? Şöyleki, WhatsApp’ta sahte bir bir numarayla mesaj gönderebilmek için ‘kandırma’ yöntemi kullanılıyor.  Öncelikle Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarlara ‘Bluestack App Player’adında bir program kuruluyor. Bu programın asıl amacı Android işletim sisteminin bilgisayarlar üzerinde de çalışmasını sağlamak. Legal yönden bakıldığında çok güzel bir uygulama olan bu program kötü niyetlerle kullanıldığı zaman tehlikeli sonuçlara sebep olabiliyor. Sözünü ettiğimiz  Bluestack App Player’ isimli bu program bilgisayara kurulduktan sonra çalıştırılınca açılan Android işletim sistemine WhatsApp uygulaması yüklenebiliyor. Bahsi geçen bu uygulamanın onaylanması için öncelikli olarak bir internet adresine üye olunup,  bu adresten gerçek olmayan bir numara alınması işlemi yapılıyor. Ardından WhatsApp’ın kullanılabilmesi için gerekli olan doğrulama kodu bu telefon araması üzerinden alınıyor ve yine aynı anda bir web sitesi üzerinden dinlenebiliyor.  Hepsi bu kadar.  Kişi bu şekilde sahte telefon numaralı bir WhatsApp hesabına sahip olabiliyor.  Profil ismi sahte hesabı oluşturan kişi tarafından sonradan değiştirilebiliyor. Sonrası malum ve tahmin edilebilir. Bu aşamadan sonra girilecek numaralarla diğer bütün WhastApp kullanıcılarına mesaj fotoğraf ve sesli mesaj gönderilebilir yada kullanıcıları rahatsız edecek farklı davranışlarda bulunulabilir.

Bunun için alınacak en etkili yöntemlerden birisi net bir şekilde açık bilinçli hareket etmek ve teknoloji ile ilgili tüm işlemlerinizi aynı bilinçle yapmak. Size gelen rahatsız edici durumlara karşın hiç tereddüt etmeden ve çekinmeden hukuk ve emniyet kanalını kullanabilir, Polisi durumdan haberdar ederek bilinçli bir şekilde suç duyurusunda bulunup konuyu düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*