Telefonu İlk Çaldığı Anda Açmayın Tehlikeli

telefonlardaki-tehlikeTıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi sayın Prof. Dr. Osman Demirhan başkanlığında yapılan ve  kablosuz internet ağı, telefon, dizüstü (laptop bilgisayar) ve tablet bilgisayarlardan etrafa yayılan elektromanyetik dalgaların insan sağlığına yaptığı olumsuz etkileri ortaya koymak için yapılan bilimsel çalışma nihayet sonuçlandı. Çukurova Üniversitesi tarafından yapınan  ilginç ve bir o kadarda önemli araştırmada şu önemli gerçek keşfedildi. Elektronik aletler yaymış oldukları manyetik alanla anne karnındaki bebeğin çevresini saran sıvıdan alınan hücrelerdeki kromozomlarda bozulmaya sebep oluyor. Belirlenen bu gerçek yoğun ilgi uyandırdı. Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan, “Telefonu ilk çaldığı zaman açmayın”  diyerek konuya dikkat çekti.  Anne karnındaki bebeğin çevresini saran sıvıdan alınan hücre örnekleri üzerinde çalışma yapan uzmanlar, çalışmanın neticesinde manyetik alana maruz kalan bu kültürlerde yeni yeni oluşan kromozomlarda hasar gözlemledi.

Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Osman Demirhan, manyetik alanların özellikle cep telefonlarında daha yaygın olduğunu, bu telefonlara insanların sürekli maruz kalma olasılığının da yüksek olduğunu belirtti ve  “10 yıldan fazla cep telefonu kullanmak veya manyetik alana maruz kalmak kanseri tetikliyor, arttırıyor ve uyarıyor” şeklinde devam etti. Dahası insanların günlük yaşamının manyetik alanlar içerisinde adeta çevrelenmiş olarak geçtiğine dikkat çeken Profesör Demirhan, bu manyetik alanların insan üzerine etkileri konusundaki araştırmalarını sonuçlandırdıklarını belirtti.

Söz konusu bilimsel çalışmada anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvının kullanıldığını belirten Profesör Demirhan,  deneylerini insan üzerinde yapma olasılıkları olmadığı için bebeğin etrafındaki sıvı içerisindeki hücreleri kültür ortamına aldıklarını, bu ortamlardaki hücreleri manyetik alana maruz tutarak değerlendirme yaptıklarını belirtti.
Demirhan, kromozomlarda  meydana çıkan bozulmaların gen vasıtasıyla  nesilden nesile de geçebildiğinede özellikle dikkati çekti. Özellikle cep telefonlarında ilk andaki aramada çok yüklü manyetik alan olduğunu belirten sayın Demirhan bu konuya özellikle dikkat çekti ve telefonların ilk çaldığı anda hemen açılmaması gerektiğini önemle vurguladı. Ayrıca cep telefonu seçerken de soğurma değeri anlamına gelen “sar değerlerine” dikkat edilmesini isteyen Demirhan, konuşmasına şöyle devam etti: “Telefonlarımızı alırken sar değerlerine bakmamız gerekiyor. O telefonun soğurma değeri, yani kaynaktan veya uydudan aldığı ya da baz istasyonundan çektiği gücün değeridir. O güç çok önemli. Bu güce bakarak telefonlarımızı almamız lazım.”


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*