Tablet Güvenliği İçin Alınması Gereken Önlemler

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Teknoloji günümüzde hayatın her alanını kuşatmış bir hale geldi. Bu kuşkusuz çok büyük bir nimet ve kolaylık. Fakat aynı zamanda küresel bazda veri hırsızlarıda faaliyetlerine hız kattı. Masaüstü bilgisayar dizüstü bilgisayar derken artık hayatımıza sürekli yanımızda taşıdığımız Tabletler girdi. Peki  eğer önlem almamış bilinçsiz bir kullanıcıysanız tabletinizdeki kişisel veri ve bilgilerinizin hackerler ve siber hırsızlar tarafından kolayca çalınıp ele geçirilebileceğinden haberdarmısınız?  Aslına bakarsanız alacağınız bir kaç basit tedbir sizi bu gibi tehlikelerden uzak tutmaya yetecektir. Bu tedbirleri ve önemli püf noktalarını tablet kullanıcıları için bilindik bir tablet markası olan Ezcool firması maddeler halinde şöyle sıralıyor;

1 – Kesinlikle Üçüncü Parti Uygulamalardan Uzak Durun

Tabletinize hırsızlık amaçlı virüs ve yazılımların bulaşmaması için öncelikli olarak bu tip yazılımlardan uzak durmak gerekiyor.  Bilmelisiniz ki, Google Play ve App Store gibi resmi uygulama mağazaları harici platformlardan indireceğiniz uygulamalar onaylı uygulama değil. Dahası indirdiğiniz bu tür uygulamaların içine her zaman tabletinize virüs bulaştırma ihtimalleri yüksektir. Zira bu tür yazılımların içine kullanıcının hiç anlayamayacağı şekilde zararlı bir yazılım yada uygulama gizlenmiş olur ve siz onu bilgisayarınıza indirip kurduğunuzda veya çalıştırdığınızda habersiz ve sessiz bir şekilde arka planda çalışmaya başlar. O yüzden kaynağını bilmediğiniz yerlerden hatta uygulamanın kendi resmi sitesi haricindeki sitelerden kesinlikle uygulama indirmeyin.

2 – Lisanslı Anti Virüs Yazılımları Kullanın

Şurası bir gerçek ki, Henüz PC ve laptoplarda olduğu kadar yaygınlaşmamış olsa dahi mobil platformdaki virüs sayısıda her geçen gün hatırı sayılır ve ciddi tehlike arzeder şekilde artış gösteriyor. Buna karşı kesinlikle tabletinizde lisanslı bir antivirüs yazılımı kurmuş olmalısınız.  Resmi uygulama mağazalarından indirebileceğiniz birçok anti virüs uygulaması var. Bunlardan birini seçip, kurulum yaparak, tabletinizdeki  virüsleri temizleyebileceğiniz gibi olası benzeri tehlikelere karşıda sürekli koruma yapmış olursunuz.

3 – Ebeveyn Kontrolünü Unutmayın

Bilindik bir şeydir. Bir tabletiniz varsa onu sadece siz değil tüm ev halkı kullanır. Buna çocuklarınızda dahil. Bu durumda onların güvenliği açısından tableti kullandıkları zamanlarda  tehlikeli ve zararlı içeriklerden korunmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için yine resmi uygulama mağazalarından indirebileceğiniz ebeveyn kontrolü ve güvenliği sağlayan uygulamalarla çocuklarınızı zararlı içeriklere karşı koruma altına alabilirsiniz.

4 – Kilit Ekranını Şifreleyin

Şunuda unutmamalısınız ki, tabletiniz çok kısa süreliğinede olsa tanımadığınız birinin eline geçse hiç farkında olmadan bilgilerinizi çaldırabilirsiniz. Tabletinizde bulunabilecek olan kişisel bilgilerinizin çalınmasından banka hesap bilgilerinizin çalınmasına kadar varabilecek veri hırsızlığı, ciddi anlamda sizi rahatsız edebilir kuşkusuz. Bu durumlar karşısındada tabletinizin güvenliğini sağlamak için ayarlar menüsüne geçip çok basit bir şekilde açılış ekranına şifre koyarsanız bu gibi tehlikelerin önüne geçmiş olacaksınız.

5 – Tabletiniz Çalınır yada Kaybolursa

Elbette hiç kimse tabletinin çalınmasını istemez.  Fakat olası bir çalınma ihtimalinide göz önünde bulundurarak  buna karşıda şimdiden önlem alabilirsiniz. Kuşkusuz bu doğru bir hareket olacaktr.  Bunun için yapmanız gereken tabletinize uzaktan erişip müdahale edebileceğiniz bazı yazılım ve güvenlik uygulamaları  yüklemek. Böylece herhangi bir çalınma durumunda başka bir mobil cihaz vasıtasıyla tabletinize ulaşıp onu kilitleyebilir, erişimini tamamen kapatarak verilerinizin ele geçirilmesine engel olabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*