İnovasyon Yarışmaları

inovasyon-yarismalariTeknolojinin gelişmesiyle beraber dilimize yepyeni sözcükler girdi. Bundan belki 20 – 30 yıl önce kullanılmayan bir çok kelime artık günlük cümlelerimiz arasında dahi yerini çoktan aldı. Latince innovatus sözcüğünden türetilerek dilimize giren İnovasyonda işte bu tür bir kavram. İş yaşamından, sosyal ilişkilere, sağlıktan, ekonomiye kadar hayatın her alanında, var olandan çok daha değişik,farklı, yepyeni fikirlerin penceresinden bakarak hayata yenilik getirmek şeklinde açıklayabileceğimiz inovasyon için artık yarışmalar düzenlenmekte, yetenekler ve fikirler bulunarak yaşadığımız hayatın her açıdan kolaylaşmasına katkı sağlayacak çalışmalara imza atılmakta. İnovasyon yarışmaları neticesinde hem uygulanabilir yeni iş fikirleri olan katılımcılar hem inovasyon kuruluşları ve şirketler, hemde yarışmalarda ortaya çıkan fikirlerin uygulamaya koyulduğu hayat sahası içinde yaşayan bireyler çok ciddi anlamda fayda sağlamaktalar.

Yukarıda kısaca değindiğimiz yarışma konusunu daha geniş bağlamda açacak olursak herkes için getirileri yüksek olan bu etkinliklerin önemini daha iyi analiz edebiliriz. Sanırız medyanın değişik kollarında, belirli zaman dilimlerinde, değişik yayın şekilleriyle duyuruları yapılan inovasyon yarışmalarından sizlerinde haberi vardır. Eğer teknoloji alanında, yada diğer sahalarda uygulanabilir olduğunu düşündüğünüz yenilikçi projeleriniz varsa ve bu yarışmalardan haberdar değilseniz ciddi anlamda hata yapıyorsunuz demektir. İnternetle iç içeyseniz zaten göreceksiniz ama bu tür yarışmalardan haberdar olmak için özel olarak çaba sarfedip, araştırıp konuyla yakından ilgilenmenizde ayrı bir öneme sahiptir şüphesiz. İnovasyon yarışmaları sadece proje sahipleri için  değil, yeni alanlarda kendini göstermek, yerinde sayan değil büyüyen bir şirket olmak, marka ve şirket bilinirliğini artırmak amacıyla firmalarında özellikle yer alması gereken bir uygulamadır. Çok güzel sonuçlar verir.

Her kesimden düşünebilen insanların katılım sağladığı inovasyon yarışmalarında hedef uygulanabilir yenilikçi iş fikirleri ortaya çıkarmak ve bu fikirlerin sahibi olan dahi zekaları tanımak. Bu bağlamda artık özellikle bu konular üzerinde araştırma yapan, yeni fikirleri arayan, yeni fikirler bulmak için yarışmalar düzenleyen, yarışmalar neticesinde ortaya çıkan özgün ve yenilikçi fikirleri uygulamaya geçirmek için gerek finans ve gerekse gerekli diğer konularda destek olmak üzere yeni yeni yatırım ve araştırma şirketleri, inovasyon merkezleri kuruluyor. Bu şirket ve kuruluşlar sıra dışı düşünebilen, zeki ve çalışkan gençlerle bağlantıya geçebilmek istiyorlar. Çünkü bu zeka sahipleri bünyesinde çalıştığı şirketler için çok büyük bir avantaj. Özellikle bu tür beyinleri kapmak için inovasyon yarışmalarında aktif rol alan şirketler vardır. Yenilikçi fikirleri olan bir beyin, sürekli başarı ve üretime odaklı zeki ve aktif bir insan elbette bir firma için bulunmaz bir hazine gibidir.

Periyodik aralıklarla düzenlenen inovasyon yarışmaları, açıkça görüldüğü üzere hem yenilikçi inovatif fikirleri olan insanlar açısından hemde  şirketler açısından oldukça faydalı bir etkinlik. Çünkü neticede her iki tarafta bundan fayda sağlamış oluyor. Hayata bir şeyler katmak için fikirleri olan insanlar gereken desteği buldukları gibi onlara bu desteği sağlayan firma yada kurumlarda kendilerini daha etkin tanıtmış, farklı bir mecrada adını duyurmuş olmanın hazzını ve getirilerini yaşıyor. Ancak bir önceki paragrafımızda kısaca belirttiğimiz üzere, inovasyon yarışmalarından sadece yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençler yada onlara destek olan kuruluşlar faydalanmıyor. Onlarla beraber toplumun içinde yaşayan bireylerde çok büyük faydalar sağlıyor. Çünkü ortaya çıkan fikir değerlendirilip herhangi bir kademede uygulamaya sokulunca toplumsal yaşam içinde hayatın kolaylaşmasına katkı sağlıyor.

Örneğin düşünün ki bundan yıllar önce şehriçi belediye otobüslerine, dolmuşlarına binip işinize gitmek için küçük küçük kağıtlardan oluşan biletler alıyordunuz. Bir kargaşadır ki yaşanıyordu. Otobüsün giriş kapısında durağa kadar uzanan en az 3 metrelik bir kuyruk meydana geliyordu. Biletinizi şoföre uzatmakla bir koltuğa geçip oturmak arasında en az 15 dakikalık bir zaman dilimi oluyordu. Oysa elbette şimdi öyle değil. Bir fikir neticesinde akbiller ortaya çıktı. Şimdi hemen aracın kapısından içeri adımınızı atmanız, elinizdeki akbili okutup yerinize geçmeniz ve oturmanız hepsi en fazla 1-2 dakikanızı alabiliyor. Biz buradan yenilikçi iş fikirleri, sıra dışı projeleri olan genç arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyoruz; Artık teknolojinin çok büyük gelişmeler kaydettiği bir çağda yaşıyoruz.

Bilginin, uygulanabilir yenilikçi fikirlerin güç olduğu bir çağ bu. O halde kalkıp harekete geçmenin zamanıdır. Hayata aktif olarak katılım sağlayın. Yepyeni fikirler üretin. Düşünün, zihniniz sürekli faaliyette olsun. Siz hayata anlam katacak yepyeni fikirler üretin. Onları bir proje olarak net bir şekilde hazırlayın. Takip edin. Endişelenmeyin. elbette destek size gelecektir. Bir inovasyon yarışmasında sizinde kazananlar arasında olmanız içten bile değildir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*