Facebook Açığı Bul Ödülü Kap !

gokay-gundoganYazılım ve donanım bilginize güveniyormusunuz?. O halde neden facebook, twitter, microsoft gibi şirketlerin yazılımlarındaki açıkları araştırmıyorsunuz?. Dahası bu tür bir yazılım bilginiz ve yeteneğiniz varsa büyük çaplı web sitelerinin ve dünya çapında kullanılan yazılımların açığı varmı yokmu, güvenlikleri yeterince sağlanmış mı şeklinde araştırmalar yapmamanız garip karşılanabilir. Zira bu tür araştırmalar neticesinde bulduğunuz açıklar hem para hem kariyer kazanmanıza sebep olabilir.

Yakın zamanda bu tür bir araştırmayla Facebook’un bir güvenlik açığını bulan 19 yaşındaki Gökay Gündoğan bunun karşılığında facebook’tan 12 bin dolar ödül aldı.  Gökay Gündoğan Ankara’nın Sincan ilçesinde yaşayan bir lise öğrencisi.  Bir defayla yetinmeyen Gökay Gündoğan facebook’un güvenlik açığını tam 10 defa tespit etmiş.  Dahası Gökay Gündoğan aynı zamanda, Facebook 2013 ve 2014 Whitehat Thank‘a yani Facebook Teşekkür Listesi‘nede ismini yazdıran başarılı bir Türk öğrenci.

Facebook Teşekkür listesine adını yazdıran Gökay Gündoğan, çok küçük yaşlardan beri bilgisayar ve internete merakıyla tanınan zeki bir genç.  Program yazılımları üzerine araştırmalar yapan, bunun yanısıra kendiside program yazan Gökay Gündoğan konuşması esnasında;  ”Facebook’un güvenlik açıklarını raporlayacağınız bir bölüm oluşturmuşlar. Ben oraya geldim. Güvenlik açığını onlara raporladım. Daha sonra açığı onayladılar ve bana 3 bin dolar verdiler. Bulduğun güvenlik açığıda şuydu; istediğim kişinin gönderisini silebiliyordum.”  dedi.

Bu güvenlik raporlamasından kısa süre sonra bir başka güvenlik açığı daha bulduğunu belirten Gökay Gündoğan konuşmasına, ”Bu güvenlik açığında da istediğim kişinin ortak arkadaşı olmadan, istediğim kişinin gönderisine yorum yapabiliyordum. Bunu da rapor ettim, bundan da 4 bin 500 dolar ödül aldım. Daha sonra bir gönderi açığı daha buldum. Bunda da var olan gönderileri gizliyordum ve bütün gönderileri kendi gönderilerim yapıyordum. Bundan bin 500 dolar ödül aldım.”  diye devam etti.

Konuşmasını sürdüren Gökay Gündoğan, bulmuş olduğu diğer iki güvenlik açığı hakkındada şunları söyledi: ”Grupta bir güvenlik açığı buldum. Grupta bir gönderi paylaşıldığı zaman, ben gönderiye resim ekleyebiliyordum. Böyle bir güvenlik açığı bulmuştum. Bundan da bin dolar ödül aldım. En sonda da mantıksal bir açık buldum. Ondan da bin dolar ödül aldım.”

Facebook’la yetinmeyen ve araştırmaları neticesinde Twitter’da da bir güvenlik açığı bulduğunu söyleyen Gökay Gündoğan, Twitter’da bulduğu açıkla  ilgili olarak ‘‘Twitter’daki bu açıkta da istediğim kişinin bilgilerini alabiliyordum. Bu konuda da bu açık tespit edildi ve Twitter teşekkür listesine ismimi eklediler.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*