CommWarrior Cep Virüsü Temizleme

CommWarriorKuşkusuz akıllı telefon teknolojisi beraberinde tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi virüs tehlikelerinide beraberinde getir. Bilgisayarlarda virüs bulaşması ve bununla mücadele etme durumuna alışmışken şimdi aynı mücadeleyi telefonlardada yapacağız artık. Bu aşamada CommWarrior virüsünden bahsedeceğiz. CommWarrior akıllı telefonlara bulabilen ve bulaştığı telefonda kendini çoğaltmaya başlarken telefonun pil ve sistem kapasitesini çok yoğun bir şekilde tüketebilen zararlı bir yazılım. Telefon donanımına zarar vermiyor. Fakat bulaştığı telefon simkart ve bellek bilgilerinin tamamını silebiliyor. CommWarrior virüsü SMS ve Bluetooth yoluyla telefondan telefona bulaşmasının yanı sıra aynı zamanda MMS yolu ilede bulaşıp yayılabiliyor.

CommWarrior cep virüsü telefonunuza ulaşsa dahi siz onu aktif yapıncaya kadar aktif olmuyor. Gerek SMS gerek MMS yada Bluetooh ile size ulaştığı anda aktive olması için install yani yüklenme ve aktif olma için onay vermeniz gerekiyor. Siz virüs olduğunu bilmeden faydalı bir program yada oyun indirdiğinizi yada bu yönde bir mesaj aldığınız düşünerek install onayı verdiğiniz anda virüs aktif olup çalışmaya başlıyor.

Bu ve benzeri tehlikelerle karşılaşmamak için telefonunuza bir antivirüs programı yüklemeli ve belirli periyodlarla telefonunuzu düzenli olarak virüs taramasına tabi tutmalısınız. Dahası bu konu üzerine ciddi olarak eğilmelisiniz. Eğer telefonunuzda CommWarrior virüsü aktif olarak çalışmaya başladıysa profesyonel bir teknik serviste belirli bir ücret karşılığında temizlik yaptırabilirsiniz. Virüs temizleme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

1 – Telefonunuzda internete girmek için kullanmış olduğunuz tarayıcıyı açın

2 – Bu adresi tarayıcınızda açın ==> http://mobile.f-secure.com

3 – Açılan sayfadan telefonunuzun işletim sistemi tip ve modelini seçmek için üzerine tıklayın.

4 – Açılan butona tıklayın.

5 – Çıkan “Yükle” butonuna tıklayarak programı indirin. Farklı tiplerde “install” = yükle seçeneği çıkacaktır

6 – Dosyayı indirip, “open after download”u yani “indirdikten sonra açın” seçeneğini seçin

7 – F-Secure Mobile Anti-Virus programını telefonunuza kurun

8 – Ardından Uygulamalar menusüne gidip Anti-virüsü çalıştırın ve aktif yaparak tüm dosyalarınızı taratın.

9 – Bulduğu aktive edilmiş Commwarrior virüsünün tamamen silinmesi için telefonunuzu açıp kapatın.

Önemli : F-Secure Mobile Anti-Virus programını başka platformlardanda indirebilirsiniz. Fakat güvenilirliğinden yüzdeyüz emin olmadığınız sitelerden F-Secure Mobile Anti-Virus dahil hiç bir antivirüs programını indirmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*