Cemal süreya sözleri ve hayatı

Cemal Süreya’nın Hayatı

Cemalettin Seber olarak 1931 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Cemal Süreya, 6 yıl kaldığı Erzurum’dan Bilecik’e göç ederek kısa bir süre burada yaşamaya çalıştı. İlkokulun bir bölümünü Bilecik’te okuyan Süreyya geri kalan eğitim hayatlarının tamamını İstanbul’da tamamlamıştır. Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler bölümünü bitiren Süreyya, mezun olduktan sonra Maliye ve Kültür Bakanlıklarında çalışma fırsatları yakalamıştır.

Küçük yaşlarda kaybettiği annesinin ardından kitaplarla buluşan Cemal Süreya, bu alana girmesinin birçok nedeni olabilmesine karşın en çok annesinin ölümünden etkilenmesinden dolayı şiirler kaleme aldığını anlatmıştır. Çocukluk döneminde yaşanılan sıkıntıları dile getiren ünlü şair, okumak için kitap zor bulduklarını ve bulamadıkları zaman eski gazete sayfaları ile idare etmek zorunda kaldıklarını itiraf etmiştir.

Dostoyevski ile ilgili görüşlerini dile getiren Cemal Süreya, edebiyata ısınmasını, bu alanın bir parçası olabilmesindeki en önemli etmenlerden birisi de okuduğu Dostoyevski eserlerinden geçtiğini belirtmiştir. Kaleme aldığı binlerce şiir ve onlarca kitap, şairin günümüzde dahi anılmasına, yaşatılmasına olanak sağlamakta.Cemal süreya sözlerine gelecek olursak internette sosyal medya mecralarında birçok cemal süreya sözleri bulunmaktadır.Cemal süreya sözlerine erişebilmek için internet sitemize de girebilirsiniz.En güzel cemal süreya sözlerini sitemizde paylaşmaya çalıştık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*