Bayramda Hacklenme Tehlikesine Dikkat!..

ekartDaha çok Bayram gibi özel günlerde kişiye özel planlamalar yaparak kullanıcının merak duygusundan faydalanmaya çalışan hackerlerin Ramazan Bayramı’ndaki saldırılarına karşıda dikkatli olunması gerekiyor. Zira baştada belirttiğimiz gibi insanların merak duygusuna hitap eden ve merak uyandıran sonraki aşamayı merak ettiren maillerle kullanıcıya yaklaşıyorlar ve kullanıcıyı istenen uygulamayı açınca hedefe ulaşmış oluyorlar. Bayrama özel uygulamaları ise herkesin bildiği sanal e kartlar yani tebrik kartları. Kullanıcıları e kart olarak bilinen sanal tebrik kartları ile avlamayı amaçlayan siber suçlulara karşı çok dikkatli olunmalı ve gelen mailler çok büyük bir dikkatle açılmalı. Dahası tanıdıklarınızdan olsa dahi gelen bu ve benzeri e kartları kesinlikle açmamak daha doğru bir hareket olacaktır elbette.

Konu hakkında Bilişim Teknolojileri Derneği Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel’de bir açıklama yaptı ve  özellikle bayram dönemlerinde sanal alemde sahte tebrik kartlarıyla çok karşılaştıklarını vurguladı. Sözlerinin devamında    kültüre karşı yabancılaşmanın en önemli göstergelerinden birinin mesaj ve e-mail yoluyla bayramlaşma ve kutlama olduğunu belirten eden Yüksel, bu durumun birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini beyan etti. Yavuz Sultan Selim Yüksel, daha çok bayramlarda e mail yada sosyal medya vasıtasıyla size ulaşan sanal  tebrik kartlarının çok rağbet gördüğünü, siber saldırganların da bunu fırsat bilerek bu dönemde birçok kötü amaçlı yazılımı piyasaya sürdüğünün altını çizdi. Dolayısı ile tanıdıklarınızdan gelen maillere dahi bu aşamada şüpheyle yaklaşın dahası hiç açmadan silin ve hangi tanıdığınızdan size bir e kart gelmişse onu arayarak bayram tebrikleşmesini siz telefonla yapın.

Bu tür hack yazılımlarıyla kişisel bilgileri çalma yöntemine “phishing” olarak isimlendirildiğini vurgulayan Yüksel, sözlerine şöyle devam etti:  “Size gelen sahte bir maildir ancak kurumsal bir firmadan gelmiş gibi hazırlanabilir. Siz bunu anlayamayabilirsiniz. İşin içinde olan birçok arkadaşımızın bile bunu anlaması zor. O mail veya tebrik üzerinde sizi yönlendirirler. Şuraya tıklarsanız bedava tatil kazanma gibi seçenekler sunabilirler. İnsanımızın ücretsiz olana karşı zaafı var. Mutlaka merakından bakıyor ve serüven o zaman başlıyor. Tıkladığınız link üzerinden bilgileriniz sahte bir yazılımla karşı tarafa aktarılıyor ve asıl süreç burada başlıyor. Emniyet yetkilileri siber suçlardaki en büyük artışın genelde yaz aylarında ve bayram gibi tatil günlerinde olduğunu ifade ediyorlar.”

Yavuz Sultan Selim Yüksel, siber suçluların çok düzenli ve komplike çalıştıklarını, her ne kadar değişik virüs programlarıyla birçok önlem alınsa da bunların yeterli olmayacağını sözlerine ekledi ve şöyle devam etti. “Virüs programı yüklü olsa bile yeni bir yazılımı yakalayamayacaktır. Onun için daima şüphe ile yaklaşmamız lazım. Öncelikle tanımadığınız kişilerden gelen e-maillerdeki linklere tıklamayacaksınız. Buradaki en büyük risklerden biri de samimi arkadaştan gelen mail. Arkadaşınız kendine gelen bir tebrik kartını hoşuna gittiği için adres defterindeki herkese gönderebiliyor Bu gönderim arkadaşınızdan geldiği için referanslı mail kategorisine giriyor. Tereddüt etmeden tıklıyorsunuz ancak bu bir siber suçlunun tuzağı olabiliyor. Özellikle bayramda gelen tebrik kartlarına fazla itibar etmeyim. Bayramda tadınızın kaçmasına neden olabilir.”

Bilişim Teknolojileri Derneği Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel bütün bu tehlikelerden uzak kalmanın  yolunun teknolojiye bilinçsiz bir şekilde hizmet eden insanlar yerine insanlığa hizmet eden teknoloji üretmek olduğunu, bayramda karşı tarafın, akraba ve sevdiklerinizin  sesini duyarak bayram tebriği görüşmesi yapmanın bu tür hack saldırılarının, siber saldırıların yanısıra kültürel yabancılaşmayı ve sosyal hayattan kopmayıda da bir nebze olsun azaltacağını dile getirdi. Kuşkusuz bilinçsiz teknoloji kullanımı herşeyde olduğu gibi beraberinde bir çok sıkıntı ve tehlikeleri elbette getirecektir. Burada yapılması gereken doğru hareket bütün hayat boyunca teknolojide dahil olmak üzere daha bilinçli ve akıllıca davranışlar göstermektir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*