Attila ilhan’ın hayatı ve sözleri

Attila İlhan’ın Hayatı

1925 yılında oldukça güzel bir aile içerisinde dünyaya gelen Attila İlhan, şiir seven bir baba, roman okuyan bir anne tarafından yetiştirilerek edebiyat dünyasına kazandırılmıştır. Daha çocukluk yıllarında kitaba alışan İlhan, ortaokul 3. Sınıfta iken ilk şiir denemelerini yaparak amatör eserler dahi ortaya koymuştur. Daha çocuk yıllarında iken Nazım Hikmet Hayranlığı kazanması ona ilk etapta büyük sıkıntılar yaşatmıştır. Aşık olduğu bir kızla mektuplaşırken yazdığı Nazım Hikmet Satırları, tutuklanıp eğitim hakkının sınırlandırılmasına neden olmuştur.

Babasının verdiği hukuk mücadelesi sayesinde eğitim ve öğrenim hakkını yeniden kazanan Attila İlhan, girmiş olduğu hukuk fakültesindeki eğitimini yarıda bırakarak Paris’e giderek Nazım Hikmeti Kurtarma Komitesi üyeliğine girmiştir. Kaleme aldığı eserlerde Özgürlük, barış, insanlık, yurtseverlerdik konularını ele alan İlhan, ikinci dünya savaşının bitimi ile yaşanılan sıkıntı ve gerilim dolu konuları eserlerinde anlatmaya çalışmıştır.

Şiirin gelişimine oldukça büyük katkılar sağlayan Attila İlhan , iki yönden gelişimleri ele alarak toplumcu gerçek konularının günümüzde dahi konuşulmasına büyük oranda katkı sağlamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*