Android Telefonlarda Yeni Virüs Selfmite

AndroidAndroid İşletim sistemli telefonları ciddi anlamda tehdik eden yepyeni bir virüs daha ortaya çıktı. SMS kanalıyla yayılan solucan türü virüs ,Android‘li telefonlarda çok ciddi tehlikelere sebep olabiliyor. Selfmite olarak adlandırılan virüs bulaştığı telefonda telefon sahibinin rehberinde kayıtlı kişilere otomatik SMS ler gönderiyor. Mesaj içeriği ise ciddi anlamda tehlike. Zira içeriğe ekli olarak gönderilen virüslü url bulunuyor. İçeriğinde virüslü url yi barındıran mesajın url si kişinin ismi ile açılıyor ve dear yani sevgili diye hitap ediyor. Virüsün tam görünümü şöyle; “: “Dear [kullanıcının ismi], Look the Self-time, http://goo.gl/[adres]” Mesajın Türkçesi şöyle; “Sevgili [kullanıcının ismi, örneğin Sevgili Tarkan] self-time’a göz at

Mesajın ulaştığı telefon kullanıcısı gelen  mesajın içeriğinde bulunan url ye  tıkladığı anda, görünüm açısından telefondaki menüleri andıran ve tuzak olan bir APK dosyası indirilmeye başlıyor.  İndirilen bu APK dosyasını kullanıcı faydalı bir uygulama diye düşünerek  çalıştırdığı zaman, kişinin telefon rehberinde kayıtlı kişileri buluyor ve aynı anda 20 farklı kişiye SMS göndermeye başlıyor. Bu şekilde yayılan Selfmite, aynı zamanda telefon kullanıcısını “mobogenie_122141003.apk” dosyasınıda indirmeye davet ediyor. Bilindiği üzere mobogenie  android telefonların senkronizasyon programı. Yani android telefon kullanıcılarının kullanıcıların kendi kişisel bilgisayarları üzerinden Android cihazlarla  bağlantı sağlayarak, bu cihazla içindeki dosyaları görüntüleyebilmelerine ve değişik düzenlemeler yapmalarını sağlayan bir yazılım. Yani yasal bir uygulama.

Mobogenie gibi yasal bir uygulamanın arkasına saklanıp mobogenie ile birlikte indirilmesi android telefon kullanıcıları için daha riskli bir durum oluşturuyor. Zira bu uygulama, Android işletim sistemli cihazların bilgisayarlarla yakın bağlantıda kalmasını ve değişik platformlardan uygulama indirilmesine imkân sunuyor. Ücretli indirme seçeneğide bulunan mobogenie virüsü gönderen hackerların bir nevi gizlenmelerine niyetlerinin anlaşılmamasınada sebep oluyor. Zira ücretli ve yasal bir uygulamadan kimse şüphelenmez. Virüs yazılımcısı hackerlerde bu düşünce ile hareket ederek android sistemlere sızıyor.

Selfmite isimli bu zararlı yazılımın ikibin yüzkırk (2.140 defa) defa indirilmesi google’ı harekete geçirdi. Neticede google bu virüsün yayılmasını sağlayan “goo.gl” url sini iptal etti. Fakat elbette bu virüsü gönderenlerin yeni bir uzantı ile virüsü göndermeye devam etmelerinin önünde herhangi bir engel yok. Zira yeniden başka bir url ile gönderim yapabilir zararlı yazılımı yaymaya devam edebilirler.

Selfmite isimli bu zararlıya karşı kullanıcılar Android uygulamaları kesinlikle Google Play dışındaki platformlardan indirmemeleri bir güvenlik tedbiri. Dahası sisteminizi lisanslı bir antivirüs programıyla periyodik olarak en az iki hafta arayla derinlemesine bir taramadan geçirmenizde fayda var.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*