Ahmed arif sözleri ve hayatı

Ahmed Arifin Hayatı

Diyarbakır’da 1927 yılında dünyaya gelen Ahmed Arif, Lise eğitimini tamamlayana kadar Diyarbakır’da kalmış, sonrasında ise Ankara’ya lisans eğitimi almak üzere göçme kararı almıştır. Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde Felsefe eğitimi alan Arif, üniversite yıllarda örgüt propagandası yapmak suçundan tutuklanmıştır. Kaleme aldığı eserlerde Türkçe dilini güzel kullanması ve oldukça etkili konuları dile getirmesi edebiyat içerisinde yer bulmasına olanak sağlamıştır.

Ahmed Arif, kaleme aldığı eserlerin neredeyse tamamında Anadolu halkının kardeşliğinden bahsederek toplumsal bazı konuları işlemeye çalışmıştır. Parça parça yazdığı şiirleri ilk ve tek kitabı olan Hasretinden Prangalar Eskittim 1968 yılında basılarak yayım hayatına sunulmuştur. Günümüzde dahi birçok baskı sayısına ulaşan eser, en çok satanlar listesine girmeyi başararak büyük başarılar elde etmiştir.

Dış görünüm açısından oldukça sert ve katı bir yüz yapısına sahip olan Ahmed Arif, kaleme aldığı eserler ile insanların gönlünü okşayarak onların kalbinde ufak da olsa bir yer kazanmayı başarmıştır. Birçok sanatçının şiirlerini yaşatmak amacı ile müziğe dönüştürdüğü ve hala yaşatılmaya çalışıldığı görülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*