29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinlikleri İptal Edildi

Cumhuriyet_BayramiAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkanı  Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında parti genel merkezinde düzenledikleri AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay 29 Ekim 1923 te TBMM nin Cumhuriyeti ilan etmesiyle birlikte resmi bir bayram haline gelen Cumhuriyet Bayramı ile ilgili konuşmasında , “Cumhuriyet Bayramı sebebiyle eğlencelerin tamamı iptal edildi ama ülke genelinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına hepimiz katılacağız” dedi.

Beşir Atalay, Karaman’ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında oluşan  kazaya ilişkin olarak, “Parti ve hükümet olarak bütün hassasiyetimiz Karaman Ermenek’teki olaydır, oradaki vatandaşlarımızın kurtarılmasıdır, onunla ilgileniyoruz. İnşallah o vatandaşlarımıza da ulaşılır” dedi. Beşir Atalay konuşmasının devamında;

“Cumhuriyet Bayramı’na böyle bir üzüntüyle giriyoruz. İnşallah vatandaşlarımız kurtarılır ve üzüntümüz büyümez. Yerel Yönetimler Başkanlığımız bütün belediyelerimize genelge yaptı. Tabii Cumhuriyet Bayramı sebebiyle bazı yerlerde kutlamalar, eğlenceler vardı, o eğlencelerin tamamı şu anda iptal edildi ama ülke genelinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına tabii hepimiz katılacağız, bütün belediyelerimiz de katılacak.”

Konuyla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Karaman’a gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine Beşir Atalay, “Öyle bir düşüncesi var. Aslında bugün de düşündü ama biraz gelişmeleri takip ediyoruz. Kendisinin MYK’da söylediği, duruma bir bakacak, yarın Cumhuriyet Bayramı törenlerinden sonra gidebilir. Bugün de bir ara gitmeyi planlamıştı. Helikopter hazır oldu ama orada üç bakanımız takip ediyor. ‘Biraz gelişmeleri takip edelim ondan sonra karar verelim’ dedi”  şeklinde açıklamalar yaptı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay’a AK Partili belediyelere genelge gönderildiğine dair açıklaması hatırlatılarak, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Ankara’da da birçok törenin yapılmasının planlandığını belirten sorular üzerine Beşir Atalay, “Bizim Yerel Yönetimler Başkanlığımız var, AK Partili belediyelere böyle bir genelge göndermiş oldu. Yoksa Cumhuriyet Bayramıyla ilgili törenler devam edecek, hepimiz onlara katılacağız, belediyelerimiz de katılacak” şeklinde cevapladı. Ayrıca

Ermenek’teki maden ocağında herhangi bir ihmalin söz konusu olup olmadığı şeklinde sorulan soru üzerine Beşir Atalay, çalışmalar yapılmadan bir açıklama yapılmasının uygun olmayacağını, bölgede üç bakanın bulunduğunu ve gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını belirtti.

Beşir Atalay toplantı ve amacı ile ilgili sorulan başka sorular üzerine toplantı gündeminin temel amacının Ermenek’teki olaylar olduğunu tekrarladı. Ardından Atalay, “Vatandaşlarımızın hayatı bizim için her şeyden önemli” dedi. Konuşmalarının devamında Beşir Atalay’a madencilikle ilgili olarak çeşitli yasal düzenlemelerin yapıldığı konusu hatırlatılarak MYK toplantısında bununla ilgili yeni yasal düzenlemelerinde ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine Beşir Atalay, “Bu manada değerlendirme olmadı, yani daha çok oradaki olayın takibi. Onun hepsi zaten gündemimizde. Torba yasa ile belli düzenlemeler yapıldı, bundan sonra da gerekiyorsa yine yapılır” şeklinde cevap verdi. Karaman’da meydana gelen olayın ardından Cumhurbaşkanlığındaki resepsiyonun iptalinin söz konusu edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine Beşir Atalay, şöyle açıklama yaptı:

“Cumhuriyet Bayramı ile ilgili, kutlamalarla ilgili, resepsiyonla ilgili bir şey yok. Sadece yerel yönetimlerle, biliyorsunuz belediyelerimizin bazı eğlence programı olur onlara dönük. Yoksa Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız her yerde olduğu gibi devam edecek. O yönde herhangi bir alınmış karar, herhangi bir şey yok. Yerel Yönetimler Başkanlığımız vardır, AK Partili belediyelerle çalışır, orası kendi belediyelerimize ‘eğlence programlarını iptal edin’ diye bir genelge gönderdi.”

golgeli_cizgi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*