2015 Memur Zamları

maliye_bakani_simsekBilindiği üzere milyonlarca memur  2015 maaş zamları ile ilgili açıklamayı bekliyordu. Açıklama nihayet bu gün geldi ve Maliyet Bakanı Mehmet Şimşek bu gün düzenlediği bütçe uygulama sonuçları, 2014 sonu bütçe gerçekleşme tahmini, 2015 Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Tasarısı konulu basın toplantısında medya vasıtasıyla  memur maaşlarını açıkladı. Bakan Mehmet Şimşek konu ile ilgili olarak “Gelecek yıl da toplu sözleşmenin gereği olarak yüzde 3+3 öngördük, ancak enflasyonun öngörülenden yüksek çıkması halinde farkı da vereceğiz ve 2015’te çalışanları, emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi ve ardından sonraki yılın bütçesine dair bir dizi değerlendirmelerde bulundu.

hem çalışanların ve hemde emekli vatandaşlarımızın gözetildiğine vurgu yapan  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıllık dönemdeki artışların toplu sözleşme çerçevesinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.  Konuşmasının devamında gelecek yıl da toplu sözleşmenin bir gereği olarak yüzde 3+3 öngördüklerini, fakat enflasyonun öngörülenden daha yüksek çıkması halinde farkı da vereceklerini dahası 2015’te çalışanları ve  emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini vurguladı.

Bakan Şimşek sosyal harcamalarada kaynak arttığını belirterek sosyal hizmetler ve yardımların da bütçenin önemli bir kalemini oluşturduğuna dikkati çekip,  2015 yılı için sosyal harcamalara ayrılan kaynağın 32,9 milyar liraya çıkartılacağını söyledi. Sosyal güvenlik sistemini güçlü şekilde desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Bakan Şimşek, gelecek yıl sosyal güvenlik kurumlarına 80,6 milyar lira transfer yapılacağınıda sözlerine ekledi.  Bakan Şimşek konuşmasına devam ederken gelen bir soru üzerine kamuya alınacak 74 bin personelin dağılımına henüz karar vermediklerini, bunu yılın başında belirleyeceklerini dile getirdi.  Hakim, savcı ve akademisyenlerin maaşlarına uygulanacak maaş artışlarının  bütçeye getireceği yükün ne olacağına ilişkin soru üzerine Bakan Şimşek, şunları söyledi:

“Akademisyenlere yaklaşık 726 lira ile 835 lira arasında bir zam yapılacak. Biz bunları belirledik. Bununla ilgili yasayı Meclis’e gönderdik. Bunun maliyeti yaklaşık 1,1 milyar lira olacak. Aynı kapsamda akademik faaliyet teşviği de olacak ama bu teşvik performansa bağlı olacak. Bu da 726 liraya kadar… Bu 2016’dan itibaren devreye girecek. 2015’te performansı ölçeceksiniz ki 2016’da bunu yansıtabilelim.”

Bakan Şimşek konuşmasının devamında hakim ve savcıların mali haklarının da yüzde 15 ile yüzde 31 arasında değişen oranlarda olmak üzere, net ve seyyanen (eşit olarak)  bin 146 lira artırılmasını öngördüklerini ifade etti.  Bakan Şimşek, bunun da Meclis’te görüşüleceğini, sözkonusu artırımın maliyetinin 220 milyon lira olacağını sözlerine ekledi.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*